Budynek Ośrodka Zdrowia w StrawczynieW gminie Strawczyn ruszył „Program profilaktyki zakażeń meningokokowych na lata 2017-2018”, który ma na celu uchronienie małych pacjentów przed groźnymi konsekwencjami zakażeń bakteriami. Powodują one niebezpieczne i inwazyjne choroby. Rodzice mogą już bezpłatnie zaszczepić swoje dzieci.

Ruszyły bezpłatne szczepienia

Bezpłatnymi szczepieniami objęto dzieci urodzone w latach: 2006, 2007 oraz 2016. Rodzice chcący zaszczepić swoje pociechy powinni zgłaszać się do Samorządowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Strawczynie. Tam należy zarejestrować dziecko do wybranego lekarza w celu wykonania badania i zakwalifikowania dziecka do programu. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że szczepienia spoza standardowego kalendarza szczepień nie są tanie. Dlatego dajemy rodzicom możliwość nieodpłatnego skorzystania z nich w całości je finansując – powiedział Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn. – Zakażenia meningokokowe są bardzo niebezpieczne, prowadzą do zagrażającej życiu sepsy czy mózgowo-rdzeniowego zakażenia mózgu. Skoro nauka daje nam możliwość zapobiegania tym bardzo inwazyjnym chorobom, to my, jako przedstawiciele samorządu, chcemy zapewnić środki finansowe na ich realizację. Ostateczna decyzja dotycząca szczepienia lub nieszczepienia dziecka należy do jego rodziców lub opiekunów prawnych. Ale na pewno warto się nad tematem pochylić, zgłębić wiedzę na temat zarówno chorób wywoływanych meningokokami, jak i profilaktyki zakażeń i zdecydować o optymalnym rozwiązaniu dla swojej pociechy – dodał wójt Tadeusz Tkaczyk.


Duże zainteresowanie programem

Program w gminie Strawczyn potrwa od kwietnia do grudnia tego roku. Jak poinformowano w Samorządowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Strawczynie, zgłoszenia są już przyjmowane. Zainteresowanie szczepieniami jest duże, wciąż przybywa osób, które pytają o możliwość nieodpłatnego zaszczepienia dziecka. – Program w gminie Strawczyn jest realizowany po raz kolejny. W ubiegłych latach jednak nie został on wykorzystany w stu procentach. Myślę, że duży wpływ na to miała niska świadomość rodziców na temat zagrożeń, jakie wynikają z zakażeń mienigokokowych – powiedział wójt Tadeusz Tkaczyk. – W tym roku zauważamy wzrost zainteresowania programem, który ma zapewne związek z nagłaśnianiem tragicznych finałów takich zakażeń i wzrostem świadomości opiekunów dzieci – dodał wójt.
Groźnym zakażeniom można zapobiegać
Przypomnijmy, zakażenia meningokokami powodują sepsę meningokokową, czyli uogólnione zakażenie krwi z ciężkimi objawami ze strony wielu narządów. Śmiertelność w przypadku tej inwazyjnej choroby to nawet 20-30%. Meningokoki są także sprawcami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Tu śmiertelność wynosi od 5 do 13 %. Do zarażenia bakteriami dochodzi w wyniku kontaktu z bezobjawowym nosicielem lub osobą chorą. Choroby inwazyjne mogą rozwinąć się u osób w każdej grupie wiekowej, jednak najczęściej dochodzi do nich u dzieci do 5 roku życia i młodzieży w wieku 16-20 lat.

Szczepienia dla ponad setki dzieci

Bezpłatne szczepienia w gminie Strawczyn przewidziano dla 117 dzieci z jej terenu. Koszt realizacji programu to 25 tysięcy 500 zł. Zostanie on sfinansowany z budżetu gminy Strawczyn.