Oblegorek sciezka dydaktycznaW Oblęgorku powstanie ścieżka pełna przygód – realizacja ogromnej inwestycji coraz bliżej.
Mnóstwo atrakcji dla odwiedzających, a wszystkie okraszone ogromną dawką wiedzy podanej w przystępny sposób – w gminie Strawczyn trwają przygotowania do budowy ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej w Oblęgorku, której wartość oszacowano na ponad 3 miliony złotych! Będzie to jedyne takie miejsce w regionie.

Ścieżka zostanie usytuowana w centrum Oblęgorka, pomiędzy Aleją Lipową, a szkołą. Będzie łączyła się z Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i dalej zostanie poprowadzona lasami Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego i obszaru Natura 2000. Następnie zaprowadzi nas do punktu widokowego na Górze Sieniawskiej, gdzie stoi już nowoczesny taras widokowy.

Blisko 3 miliony i ogromne dofinansowanie
Budowa niepowtarzalnego miejsca z mnóstwem edukacyjnych atrakcji będzie kosztowała blisko 3 miliony złotych. Na realizację zadania samorząd gminy Strawczyn pozyskał dofinansowanie zewnętrzne w wysokości aż 85%. Będzie ono pochodziło z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. – Mamy już gotową koncepcję. Obecnie przygotowania są na etapie opracowywania projektu i kompletowania niezbędnej dokumentacji – powiedział Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn. – Szacujemy, że ścieżka zostanie oddana do użytku w 2019 roku – dodał wójt.

Oprócz niezbędnej infrastruktury, jak kosze na śmieci, ławki, słupy oświetleniowe czy stojaki na rowery staną tu także stoły edukacyjne, tablice informacyjno-edukacyjne, skarbnice wiedzy, fotopstryki służące do robienia zdjęć umieszczając głowę w otworach, a także kolorowe rzeźby zwierząt i elementów przyrody. Co najważniejsze, ścieżka edukacyjna zostanie podzielona na kilka tematycznych przystanków. W każdym z nich młodsi i starsi odkrywcy będą mogli przeprowadzać liczne eksperymenty i grać w gry plenerowe.

Przystanek „Zabawy ze światłem”
I tu zaczyna się podróż odkrywców. Na drodze turystów staną liczne przyrządy służące do eksperymentów ze światłem. Do ich dyspozycji zostanie oddany kompas, zegar słoneczny, urządzenie do tworzenia filmowych, poklatkowych animacji. Ponadto zamontowane będą: siatka dyfrakcyjna, bliźniacze lustra, panel sensoryczny, peryskop, urządzenie do pisania lustrzanego i naukowy HEX iluzji.

Przystanek „Mieszkańcy lasu i ekologia”
Miłośnicy i obrońcy przyrody znajdą tu dla siebie mnóstwo rozrywek. Będą mogli zagrać w grę terenową „Leśna skocznia” lub grę edukacyjną „Tropiciel”, czy „Wrzutki”. Stanie tu także labirynt XXL, edukacyjne mrowisko i kretowisko oraz koło wiedzy i urządzenie do lekcji dendrologii. Wielbiciele gry w Twistera będą mogli prowadzić rozgrywki w specjalnie przygotowanym miejscu wraz z niezbędnymi przyrządami. Najmłodsi odkrywcy z pewnością chętnie będą przemierzać sensoryczną ścieżką zmysłów.

Przystanek „Wodny świat”
Ta część ścieżki dydaktycznej z pewnością przyciągnie tłumy najmłodszych odkrywców, dla których zabawa z wodą zawsze jest nie lada atrakcją. Do ich dyspozycji zostaną oddane: tęczowa armata, doświadczalne rury deszczowe, peryskop z wirem i akwedukt. Powstanie tu także zbiornik wodny z urządzeniami doświadczalnymi: spiralą Archimedesa, pompą i młynem wodnym, a także kołem łopatkowym. Spragnieni po wyczerpującej zabawie będą mogli napić się czystej wody ze zdroju wody, w którym przewidziano także poidełko dla zwierząt. Dopełnieniem wodnego świata będzie urokliwe oczko wodne.

Przystanek „Świat pszczół i od ziarenka do bochenka”
Jednym z elementów przystanku będzie hotel dla owadów. Ponadto staną tu także przeróżne urządzenia do zabawy piaskiem. Zamontowane zostaną: żuraw, sita do ziaren, stoliki do pieczenia chleba i innych zabaw, mieszadło i żarno do mielenia zbóż. Nie lada atrakcją będzie urządzenie do tworzenia figur z piasku i znana wszystkim z miniaturowych wersji kołyska Newtona.

Przystanek literacki
Miłośnicy literatury również znajdą tu swoje miejsce. Oblęgorek słynie z historycznych powiązań z wielkimi pisarzami: Stefanem Żeromskim i Henrykiem Sienkiewiczem. Przystanek będzie jednocześnie miejscem relaksu i obcowania z literaturą. Zostanie tu wybudowana altana edukacyjna. Wielbiciele szachów zasiądą przy stolikach przeznaczonych do tej gry, a miłośnicy sztuki plastycznej dostaną do swojej dyspozycji tablicę do rysowania. Stanie tu także „Ścianka Przytulanka Pin-Art”.

Przystanek przy lesie „Owoce lasu”
W tej części ścieżki edukacyjnej powstanie altana widokowa i liczne ławostoły edukacyjne. Tablice edukacyjne i informacyjne wprowadzą zwiedzających w tajniki życia lasu. Ścieżkę będą wyznaczały kierunkowskazy, a w określonych miejscach ustawione zostaną kosze do segregacji odpadów.

Przystanek „Zabawy z powietrzem”
Ta część ścieżki będzie usytuowana przy punkcie widokowym na górze Sieniawskiej. Urządzenia, które zostaną tu zamontowane będą służyły do eksperymentów z wiatrem i dźwiękiem. Staną tu: kompas, wiatromierz, przyrządy do zabawy w głuchy telefon, czyli komunikacji bez prądu, litofon do eksperymentów z dźwiękiem, armata powietrzna, ksylofon, szumiące rury, telefon paraboliczny, panel muzyczny, a także urządzenia „ucho słonia” i „spóźniony dźwięk”.
- Ścieżka dydaktyczna będzie poszerzeniem bogatej oferty turystyczno-rekreacyjnej, jaką udało się w ostatnich latach w gminie Strawczyn wypracować. Kilkadziesiąt kilometrów tras rowerowych, czy kryta pływalnia z przyległą infrastrukturą, czyli polami do gry w minigolfa, boiskami i kortami tenisowymi, to przyciąga coraz większą rzeszę turystów – powiedział wójt Tadeusz Tkaczyk. - Centrum sportowo - rekreacyjne stało się naszą wizytówką, ale nie spoczywamy na laurach i działamy dalej. Ścieżka dydaktyczna doskonale wpisze się w plan całościowego rozwoju kultury, sportu i rekreacji w gminie, w standardach spełniających wymagania na miarę XXI wieku – podsumował wójt Tadeusz Tkaczyk. Jak podkreślił włodarz gminy Strawczyn, budowa ścieżki edukacyjnej będzie powadzona tak, aby ingerencja w środowisko naturalne była jak najmniejsza.