zalew strawczyn 2Gmina Strawczyn wychodzi naprzeciw oczekiwaniom amatorów wycieczek rowerowych i oferuje im kilkadziesiąt kilometrów dobrze przygotowanych szlaków z pięknymi widokami i rozbudowaną infrastrukturą.

Piękne widoki i liczne atrakcje turystyczne
Wyjątkowe miejsca i przepiękny krajobrazowo szlak rowerowy – czego chcieć więcej wybierając się na wycieczkę na dwóch kółkach? – Szlak rowerowy jest dopełnieniem oferty turystycznej w gminie Strawczyn – powiedział Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn. – Ma on ponad 30 kilometrów i prowadzi przez większą część gminy. Ścieżka biegnie między innymi przy istniejących drogach, ale są również odcinki, które prowadzą duktami leśnymi. Różnorodne ukształtowanie terenu sprawia, że szlak jest bardzo atrakcyjny widokowo. Ale nie same krajobrazy są jego atutem. Prowadzi on do wielu wyjątkowych miejsc w gminie Strawczyn. Przemierzając szlak mijamy ruiny pieca hutniczego w Kuźniakach, dwór obronny w Chełmcach, zalew w Strawczynie, czy grotę świętej Rozalii na Górze Perzowej, na którą trzeba się wspiąć. Główną atrakcją jest oczywiście pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – poinformował wójt Tadeusz Tkaczyk.

taras widokowyDobrze przygotowany szlak i taras widokowy
Samorządowcy gminy Strawczyn zadbali, aby wycieczka żółtym szlakiem rowerowym była czystą przyjemnością. Cała trasa jest oczywiście oznakowana. W miejscach szczególnie atrakcyjnych powstały wiaty przystankowe, gdzie turyści mogą zregenerować siły i cieszyć oko pięknymi widokami. Obok zbiornika wodnego, w Strawczynku i Niedźwiedziu stanęły duże, drewniane altany wyposażone w ławeczki i stoliki. Amatorzy ognisk i potraw z grilla mają tu specjalnie wyznaczoną strefę. Stanęły tu także tablice informacyjne, a teren wokół altan został wyłożony kostką brukową. Na całej trasie, w wielu miejscach ustawiono ławki.
Niewątpliwie miejscem, które robi największe wrażenie na trasie szlaku jest taras widokowy umieszczony na Górze Sieniawskiej w Oblęgorze. Roztacza się stąd przepiękna panorama na okoliczne tereny.

Coraz więcej turystów
Przypomnijmy, szlak rowerowy został zmodernizowany wiosną ubiegłego roku z funduszy Samorządowego Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie. - O gminie Strawczyn możemy mówić, jako perle regionu, której walory krajobrazowe, przyrodnicze i historyczne przyciągają coraz większą liczbę turystów – podkreślił wójt Tadeusz Tkaczyk. – Jednak nie spoczywamy na laurach. Przed nami kolejne wyzwania związane z rozbudową istniejącej infrastruktury turystycznej, między innymi budowa ścieżki dydaktycznej w Oblęgorku czy ścieżki narciarsko-biegowej, na które pozyskaliśmy 85 procent unijnego dofinansowania. A tymczasem zachęcamy do wycieczek odnowionym szlakiem rowerowym, który z pewnością nie zawiedzie nawet najbardziej wymagających amatorów pięknych widoków oglądanych z rowerowego siodełka – podsumował wójt.