9 lipca do gminy Strawczyn przyjechała dwudziestoosobowa grupa dzieci z Ukrainy wraz z opiekunami. Spędzą tu dwa tygodnie, podczas których zwiedzą region świętokrzyski i zapoznają się z lokalną kulturą. Wizyta zorganizowana jest w ramach współpracy gminy Strawczyn z ukraińskim miastem Hodorov.

Grupa liczy dwadzieścioro dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Wraz nimi przyjechały dwie opiekunki, które dbają o bezpieczeństwo wycieczki. Dzieci spędzą w gminie Strawczyn dwa tygodnie, podczas których czeka ich mnóstwo atrakcji. – Już po raz piąty gościmy w gminie Strawczyn dzieci z Ukrainy. Przygotowaliśmy dla nich ciekawe zajęcia. W planach jest zwiedzanie pięknych miejsc naszego regionu i wiele atrakcji tu, na miejscu – informuje Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn. – Tego typu współpraca jest bardzo ważna. Kluczowym elementem wizyty jest integracja ukraińskich i polskich dzieci, a przede wszystkim wzajemne poznawanie kultury i obyczajów obcych państw. W szkole uczą się tego tylko w teorii, a przy okazji pobytu ukraińskiej grupy, mają okazję zdobywać wiedzę bezpośrednio u źródła. Podróże kształcą, zarówno podróżujących, jak i gospodarzy wizyt – dodaje wójt Tadeusz Tkaczyk.

Liczne atrakcje
Jak zapewniają organizatorzy pobytu ukraińskich dzieci w gminie Strawczyn, goście z pewnością nie będą się nudzili. – Dzieci zwiedzą między innymi Geopark Kielce, kielecką Kadzielnię oraz Katedrę – wymienia Monika Sideł, koordynatorka pobytu z ramienia gminy Strawczyn. – Wśród atrakcji będzie także wizyta w Centrum Nauki Leonardo Da Vinci w Podzamczu oraz w pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Będzie także wyjazd na Święty Krzyż oraz wycieczka do Jura Parku w Bałtowie. Ponadto niemal codziennie dzieci mogą korzystać z krytej pływalni OLIMPIC w Strawczynku, gdzie przewidziano dla nich gry zespołowe, czy wolne pływanie – dodaje Monika Sideł.

Ciepłe przyjęcie i integracja
Uczestniczy wycieczki zgodnie zapewniają, że Polska bardzo im się podoba. – To wartościowy czas dla ukraińskich dzieci. Mają niepowtarzalną okazję, aby zapoznać się z tutejszą kulturą i odwiedzić wiele ciekawych miejsc – mówi Wiktoria Herman, opiekunka grupy z ramienia partnerskiego miasta Hodorov. – Do wjazdu zakwalifikowaliśmy te dzieci, które zamieszkują wsie i w ubiegłych latach nie uczestniczyły w takiej wizycie. Dziękujemy za dobrą współpracę samorządowcom gminy Strawczyn, a także mieszkańcom, którzy nas bardzo ciepło przyjęli. Polskie dzieci chętnie integrują się z dziećmi z Ukrainy. Przychodzą do nas, grają z nami w piłkę nożną i włączają się we wspólne zabawy na basenie – dodaje Tetiana Tianugina, druga z ukraińskich opiekunek. Opiekunkami ze strony gminy Strawczyn, jest dyrektor SP w Strawczynie, Elżbieta Błaszczyk oraz Kamila Grela – Oleś z Gminnego Ośrodka Kultury w Strawczynie.

Pobyt dzieci z Ukrainy w gminie Strawczyn współfinansowany jest przez Stowarzyszenie Pomocna Dłoń oraz Urząd Gminy Strawczyn. Koszty przejazdu grupy z Ukrainy do Polski oraz jej powrót do domu pokrywa strona ukraińska.