ii miejsce w rankingu samorzdow rzeczpospolitej 1 20181010 1287023790Gmina Strawczyn po raz kolejny znalazła się w ścisłej czołówce niezależnego XIV „ Rankingu Samorządów” przygotowanym przez ogólnopolski dziennik „Rzeczpospolita”. Uplasowała się na bardzo wysokim drugim miejscu wśród wszystkich gmin wiejskich w kraju. Z województwa świętokrzyskiego wyróżniona została także gmina Bieliny, która zajęła czwartą lokatę.

Strawczyn i Bieliny wśród najlepszych w kraju
Ranking wyróżnia najlepsze polskie samorządy w trzech kategoriach: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Z województwa świętokrzyskiego w czołówce rankingu znalazły się dwie gminy: gmina Strawczyn, która zajęła drugie miejsce oraz gmina Bieliny z czwartą lokatą. – Wyróżnienie jest uhonorowaniem konsekwentnych działań całego samorządu, zwłaszcza, że jest to najbardziej obiektywny ranking w kraju. Jesteśmy dumni z tego, że wytężona praca zaowocowała tak dynamicznym rozwojem gminy Strawczyn. Dziś jest ona uznawana za jedną z najlepszych gmin w Polsce. To nas bardzo cieszy, bo przecież to nasze miejsce do życia i nasze wspólne dobro, o które warto dbać – mówi Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn.

Dokładna analiza osiągnięć
Na ocenę skuteczności działania danego samorządu wpływa wiele czynników. Samorządy nagradzane są po analizie około pięćdziesięciu informacji. Wszystkie z nich muszą decydować o dbałości o jakość życia lokalnego społeczeństwa. W rankingu wyłaniane są i pokazywane te samorządy, które zapewniają szeroko rozumiany, zrównoważony i trwały rozwój swoich małych ojczyzn i lokalnej wspólnoty i nie naruszają przy tym zasobów naturalnych regionu.

Działanie dla rozwoju
Jak podkreślał przewodniczący kapituły rankingu były premier RP Jerzy Buzek, receptą na sukces samorządu było i jest dobre zarządzanie sprawami lokalnymi, poprawiające jakość życia w oczekiwanych przez mieszkańców kierunkach. – Oczekiwania mieszkańców są zmienne i czasami ze sobą sprzeczne. Dlatego skuteczny samorząd powinien posiadać wypracowaną umiejętność działania na różnych frontach, począwszy od ogromnych i kosztownych projektów, jak budowa przedszkoli, przebudowa dróg, czy modernizacja i rozbudowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, poprzez duże, jak inwestycja w rozwój oświaty i projekty edukacyjne, wymiana oświetlenia ulicznego, czy doposażanie jednostek OSP, skończywszy na tych najmniejszych, jak zakup strojów dla zespołów ludowych, czy organizacja wydarzeń kulturalnych. Wszystkie wnioski są bardzo ważne, a zadaniem samorządu jest umieć słuchać i umiejętnie godzić różne potrzeby, a także odpowiedzialnie i rozważnie dzielić budżet, który jest niezbędny do ich zaspokojenia – podkreśla Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn.
Sukcesywny rozwój gminy Strawczyn sprawia, że podczas gdy inne gminy województwa świętokrzyskiego wyludniają się, tu przybywa mieszkańców. – Przemyślana strategia, rozsądna analiza możliwości gminy, realizacja jasnych celów, umiejętność pozyskiwania dofinansowań zewnętrznych i pracy ponad podziałami są kluczem do skutecznego przeprowadzania kolejnych inwestycji na rzecz naszej małej ojczyzny. Ludzie chcą się tu osiedlać i to ożywienie napędza nas do dalszego działania – dodaje wójt, Tadeusz Tkaczyk.

Znaczące nazwiska w kapitule rankingu
W skład kapituły decydującej o przyznaniu nagród weszli: były premier RP, europoseł i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, minister finansów Teresa Czerwińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Adam Hamryszczak, jeden z twórców reformy samorządowej w Polsce Jerzy Stępień, dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP Paweł Tomczak, prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Cezary Trutkowski, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota, autorka i szef projektu „Rzeczpospolita Życie Regionów” Hanna Wawrowska oraz redaktor „Rzeczpospolitej” Anna Cieślak-Wróblewska.
Pomysłodawcą i organizatorem „Rankingu Samorządów” oraz Nagrody „Fundament Rzeczpospolitej” im. Michała Kuleszy jest „Rzeczpospolita”.

• II miejsce w Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej_1New
  • Odsłon: 5