Tak jak informowaliśmy w połowie maja, trwa nabór uczestników do projektu „Ziemia, która inspiruje, żywi i rodzi geniuszy” - aktywizacja społeczności lokalnej poprzez budowę wspólnego Produktu Turystycznego gminy Strawczyn
Pod tym nieco pompatycznym tytułem kryje się nazwa projektu, którego realizację rozpoczyna Fundacja im. Stefana Żeromskiego na terenie gminy Strawczyn.
Mimo pompatyczności – nie można temu tytułowi zarzucić, że odbiega od prawdy.
Na naszym terenie żył i tworzył H. Sienkiewicz, urodził się S. Żeromski, Hugo Kołłątaj wybrał tę okolicę na swoją rezydencję, u dziadka w Promniku bywała M. Curie –Skłodowska. Mieszka i tworzy znany i lubiany piosenkarz Andrzej „Piasek” Piaseczny…
Uzdolnionych osób i teraz u nas nie brakuje, ale nie wszystkie chcą rozwijać i wykorzystywać swoje uzdolnienia…
Wierna Rzeka przepływająca przez gminę nosi nazwę wziętą od powieści S. Żeromskiego.
Miły dla oka krajobraz z urokliwymi zakątkami leśnymi, górami owianymi legendami, uroczyskami i źródłami – stwarza to łącznie niepowtarzalny zestaw atrakcyjny dla wszystkich przybyszów.

Każdy kto tu przyjeżdża zostałby chętnie na dłużej, ale nikt i nic go do tego nie zachęca.
 
Turysta samym widokiem się nie zadowoli: potrzebuje jedzenia, mieszkania, ciekawych propozycji spędzenia czasu dla siebie i dzieci.

W celu wykorzystania tych walorów i wychodząc naprzeciw potrzebom turystów Fundacja im. Stefana Żeromskiego pozyskała środki z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na rozwój usług turystycznych.
Fundusze przeznaczone są dla osób które świadczą usługi turystyczne lub chciałyby się tym zająć w przyszłości.
Będą to m.in. szkolenia, wyjazdy studyjne do miejscowości które żyją z turystyki (jak Bałtów) i podobne miejsca gdzie kilkanaście lat temu nie zaglądał żaden turysta.
Jak im się to udało? - Tego można się będzie dowiedzieć od kuchni, od osób które zapracowały na ten sukces. Te osoby – lokalni liderzy będą tego uczyć jako wykładowcy.

Uczestnicy dowiedzą się m.in:
- Jak stworzyć nową usługę i skąd wziąć na to pieniądze
- Co to jest sylwaturystyka i enoturystyka (oraz inne typy i rodzaje usług turystycznych)
- Jak się kreuje wsie tematyczne
- Jak się tworzy produkty i marki turystyczne
- Co to są Questy i jak je tworzyć
- Jak się tworzy kulturowe szlaki turystyczne

Ten projekt daje możliwość zdobycia takiej wiedzy, jakiej w żaden inny sposób nie da się zdobyć. To szansa która się nie powtórzy.

Nabór uczestników jeszcze trwa, ale miejsc jest coraz mniej. Organizatorom zależy żeby uczestnikami projektu byli ludzie dla których „turystyka to jest to”, a nie ludzie przypadkowi.
Kandydaci na uczestników powinny mieszkać na terenie gminy Strawczyn lub miejscowości przyległych albo mają zamiar świadczyć usługi turystyczne na tym terenie.
Informacje na temat możliwości przystąpienia do projektu na stronie internetowej www.zeromski.org lub telefonicznie 604131199.