Ochotnicza Straż Pożarna w Promniku otrzyma nowy sprzęt do ratownictwa technicznego. Zostanie on zakupiony dzięki pozyskanemu przez samorząd gminy Strawczyn dofinansowaniu z budżetu województwa świętokrzyskiego.

Dofinansowanie zostało przyznane w ramach konkursu dla gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Wśród beneficjentów programu znalazła się jednostka z gminy Strawczyn, OSP Promnik.

- Strażacy dbają o bezpieczeństwo ratując nasze życie i zdrowie, a także często dobytki. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby mieli do swojej dyspozycji odpowiedni sprzęt, który będzie wsparciem dla ich umiejętności i doświadczenia, a tego naszym druhom nie brakuje. Ze strażą jestem związany od wielu lat, dlatego dobrze rozumiem jej potrzeby i wiem, że ciągle pojawiają się nowe. Dlatego cieszę się, że udało nam się pozyskać dofinansowanie na zakup sprzętu do ratownictwa technicznego. Z pewnością będzie on dobrze przez druhów wykorzystany. Pozostaje im życzyć, aby był potrzebny jak najrzadziej – mówi Karol Picheta, zastępca wójta gminy Strawczyn.

Gmina Strawczyn otrzymała 6 tysięcy 500 złotych dofinansowania na zakup zestawu do wyważania drzwi. Całkowity koszt zakupu to 14 tysięcy złotych. - Jest to sprzęt potrzebny przy wielu zdarzeniach. Wykorzystywany jest między innymi w sytuacjach, kiedy na przykład ktoś zasłabnie w domu i nie można się do niego dostać. Używa się wtedy właśnie zestawu do szybkiego wyważania drzwi. Jestem przekonany, że będzie on dużym wsparciem w pracy druhów – podkreśla zastępca wójta Karol Picheta.

Warto dodać, że dofinansowanie otrzymało w sumie 69 jednostek ochotniczych straży pożarnych z całego województwa świętokrzyskiego. Łącznie na remonty i budowy strażnic oraz na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego samorząd województwa świętokrzyskiego przeznaczył 750 tysięcy złotych.