Piękny koncert, upominki dla artystów oraz uroczyste dzielenie tortu – tak wyglądała strawczyńska ”Cecyliada 2019”, czyli święto chórzystów, lutników, muzyków, organistów oraz zespołów wokalno-muzycznych.

„Cecyliada” to coroczne święto osób zaangażowanych w rozwój kultury i sztuki, czyli artystów z różnych dziedzin. Tego dnia świętują także ci, którzy czynnie wspierają działalność twórczą. Z tej okazji w świetlicy Samorządowego Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie odbył się wyjątkowy koncert.

Przybyłych gości powitał wójt gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk wraz z dyrektorem Samorządowego Centrum Kultury i Sportu Łukaszem Woźniakiem.

– Święta Cecylia jest patronką muzyków, bo właśnie muzykę ukochała w szczególny sposób. To od jej imienia wywodzi się nazwa „Cecyliady”, czyli święta artystów. Przy tej okazji spotykamy się tu dziś, aby podziękować lokalnym artystom za ich ogromną pasję i poświęcenie, oddanie się kulturze i sztuce, poprzez którą tak doskonale promują naszą gminę – mówił wójt Tadeusz Tkaczyk. – Szczególne podziękowania chciałbym złożyć występującej dzisiaj dla nas Orkiestrze Dętej. Jej muzycy zawsze chętnie włączają się w gminne wydarzenia uświetniając je swoimi występami. Ale słowa wdzięczności kieruję do wszystkich artystów i ludzi kultury z terenu gminy Strawczyn, nie tylko muzyków, ale do każdego, kto dokłada choćby małą cegiełkę do budowania naszej środowiskowej tożsamości, pielęgnowania tradycji i lokalnej kultury – dodał wójt.

Po części oficjalnej przyszedł czas na koncert w wykonaniu orkiestry Dętej. Publiczność nagrodziła występ gromkimi brawami. Następnie wójt Tadeusz Tkaczyk oraz dyrektor SCKiS Łukasz Woźniak wręczyli muzykom Orkiestry Dętej upominki

Obecna na koncercie dyrektor szkoły w Rudzie Strawczyńskiej Agnieszka Prędota-Gad wraz z sołtys Strawczyna Moniką Jabłońską podarowały artystom słodkości. Na zakończenie został przygotowany dla wszystkich poczęstunek. Punktem kulminacyjnym wydarzenia było uroczyste dzielenie tortu ufundowanego przez Krzysztofa Zapałę z cukierni Angelina.