W niedzielę, 22 sierpnia na Świętym Krzyżu szykuje się wyjątkowe wydarzenie historyczne, kulturalne i turystyczne. Odbędzie się widowisko „Opowieść jako żywa...” z okazji 370. rocznicy śmierci Księcia Wojewody Jeremiego Wiśniowieckiego. - To wydarzenie, którego celem jest przypomnienie życiorysu i dokonań Księcia - powiedział starosta kielecki Mirosław Gębski podczas konferencji na Świętym Krzyżu. Wydarzenie zostało objęte patronem honorowym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Konferencja promująca widowisko plenerowe pn. „Opowieść jak żywa…” odbyła się z udziałem starosty kieleckiego Mirosława Gębskiego, wicestarosty Tomasza Plebana, o. dr Mariana Puchały OMI - superiora klasztoru, zastępcy dyrektora Świętokrzyskiego Parku Narodowego Agaty Czepliny - Miernik, kasztelana Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej Karola Burego.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.30 Mszą Świętą na Świętym Krzyżu. Następnie na błoniach przy klasztorze od godziny 13 do godziny 18 odbędzie się widowisko przedstawiające życie Księcia od lat młodzieńczych aż do jego śmierci.

- W niedzielę, 22 sierpnia odbędą się uroczystości związane z 370. rocznicą śmierci księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Jednocześnie to będzie 409. rocznica jego urodzin. Książę przeżył 39 lat i 3 dni. Był to znamienity wojownik. Od najmłodszych lat doświadczał trudów życia wojennego. Jego ojciec zginął, gdy Jeremi miał 4 lata, został otruty. Matka zmarła gdy miał 7 lat. Książe wychowywany był przez swojego stryja Konstantego. W wieku 20 lat przeszedł na katolicyzm z prawosławia. W latach 40. walczył z Tatarami. Był faktycznym obrońcą Zbaraża i tym, który przyczynił się do zwycięstwa pod Beresteczkiem, gdzie Chmielnicki uciekł z pola bitwy - przypomniał Mirosław Gębski starosta kielecki.

Jak dodał starosta, postać Jeremiego była przez wiele lat zapomniana. - Chcemy przypomnieć nie tylko mieszkańcom powiatu, czy województwa ale także całej Polski, że tu na Świętym Krzyżu spoczywają zwłoki Jeremiego, wybitnego Polaka z okresu wojen z moskalami, który walczył za naszą ojczyznę - dodał starosta. - Wcześniej leżał na Ukrainie. Wdowa po dwóch latach wykopała jego ciało, ponieważ bała się jego zwłoki zostaną zbezczeszczone. Przywiozła go do świętego miejsca.

Jak dodał wicestarosta Tomasz Pleban, impreza, to również wspaniałe wydarzenie kulturalne, turystyczne i historyczne. - Odbędzie się tutaj szereg eventów, pokazujących postać Jeremiego Wiśniowieckiego. Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej przedstawi szereg wydarzeń. Zaczniemy od parady wojsk i dworu, następnie będzie przedstawione widowisko żywot Jeremiego Wiśniowieckiego, po nim pokazy musztry, turniej husarski, tańce, bal. Będą też żywe szachy. Zapraszamy rodziny z dziećmi, turystów, mieszkańców powiatu kieleckiego i miasta Kielce, wszystkich zainteresowanych z całej Polski - mówił wicestarosta kielecki.

Źródło: https://www.powiat.kielce.pl/starostwo/aktualnosci/Zapraszamy-na-widowisko-plenerowe/idn:9463