Drukuj
Odsłony: 241

Zaledwie 1,5 miesiąca działalności i już sukcesy – „Olimp Strawczyn” wzbogacił się o sekcję łuczniczą i uzdolnionych w tym obszarze zawodników. Przy wsparciu lokalnego samorządu, dyrekcji szkoły podstawowej w Strawczynie i doskonałych trenerów młoda grupa sportowców mocno idzie do przodu i rozwija skrzydła.

Zrodził się pomysł, rozpoczęto działanie
Założycielami sekcji są jej trenerzy: Aleksander Niwiński i Paweł Rogula. – Kiedy Paweł przyszedł do szkoły w Strawczynie, okazało się, że jest sędzią i trenerem łucznictwa. Już w czerwcu zorganizowaliśmy mistrzostwa szkoły, w których każdy mógł wziąć udział. To był dobry początek do dalszych działań w tym zakresie – mówi Aleksander Niwiński.

W okresie wakacji Paweł Rogula prowadził zajęcia pod hasłem „Lato z łukiem”. – Zajęcia odbywały się w Klubie Sportowym „Stella” w Kielcach. Uczestniczyły w nich dzieci z gminy Strawczyn. Dzięki temu powstała grupa dziewcząt i chłopców, którzy zainteresowali się tym sportem i złapali tak zwanego bakcyla. Potem wszystko potoczyło się lawinowo. Odbyła się rozmowa z wójtem gminy Strawczyn Tadeuszem Tkaczykiem, który okazał duże wsparcie dla powstającej tu sekcji. Dyrektor szkoły w Strawczynie Elżbieta Błaszczyk również dała nam zielone światło – mówi Paweł Rogula.

 

Łucznicy stojący w rzędzie

Pierwsi łucznicy w gminie Strawczyn już z sukcesami

W sekcji łucznictwa w gminie Strawczyn trenuje obecnie dziesięcioro dzieci. Są na tym terenie pionierami w tej dziedzinie sportu. Trenerzy planują powiększenie grupy i obecnie są na etapie organizacji sprzętu. Pomaga im w tym Urząd Gminy Strawczyn i sołectwo. - Łucznictwo jest nowością dla naszych uczniów, bo do tej pory nie mieli kontaktu z tym sportem. Ale już okazuje się, że strawczyńska młodzież ma do niego talent. Cieszy nas to, ponieważ jest to sport, który kształtuje charakter. Coraz więcej dzieci jest zainteresowanych dołączeniem do grupy, pomimo, że trenerzy działają zaledwie od 1,5 miesiąca – mówi Elżbieta Błaszczyk, dyrektor szkoły podstawowej w Strawczynie.

Młodzi zawodnicy „Olimp Strawczyn”, pomimo bardzo krótkiej przygody z łucznictwem już mają duże sukcesy. – Uczniowie wzięli udział w wojewódzkich zawodach „Razem do Celu” w Skorkowie. Okazało się, że nasze dzieci po miesięcznej przygodzie z łukiem zajęły pierwsze, drugie i trzecie miejsca. Dało to zarówno im, jak i nam ogromną motywację do dalszych treningów – podkreśla Paweł Rogula. Na podium podczas tych zawodów, dobywając złoty medal w kategorii młodzik, stanęła Marysia Zapała. Tuż za nią była Ada Kowalik, która przywiozła srebrny medal, a medal brązowy wywalczyła Amelia Gądek. Wśród chłopców w kategorii dzieci starszych złoto zdobył Patryk Sochacz, a w najmłodszej kategorii apacz miejsce czwarte zdobyła Oliwia Niwińska, która była najmłodsza zawodniczką całego turnieju.

3 października w gminie Strawczyn odbył się pierwszy Turniej Łuczniczy o Puchar Wójta Gminy Strawczyn. Wystartowało w nim ponad 30 osób. Najliczniej reprezentowana była kategoria Rodzin. – Jak się okazuje, łuk łączy pokolenia, bo drużyny składały się właśnie z kilku pokoleń. Były wielkie emocje. Gmina ufundowała puchary i dyplomy, a Samorządowe Centrum Kultury, Sportu i Czytelnictwa podarowało bezpłatne wejściówki na basen. Serdecznie im za to dziękujemy – podkreśla Aleksander Niwiński. Pierwsze miejsce w rodzinnym turnieju zdobyła rodzina Niwińskich, drugie miejsce rodzina Kowalików, a miejsce trzecie rodzina Zapałów.

Warto trenować
Jak podkreślają trenerzy, łucznictwo jest sportem, który niezwykle kształtuje charakter. – Strzelanie wyrabia spokój, koncentrację i myślenie. To bardzo fajna dyscyplina, którą można uprawiać całe życie. Zapraszamy wszystkich chętnych do dołączenia do naszej sekcji – zachęca Paweł Rogula.

Agnieszka Olech