To już pewne. W Oblęgorku powstanie nowoczesny kompleks żłobkowo-przedszkolny. Na realizację inwestycji władze gminy Strawczyn właśnie pozyskały nieco ponad 7,6 miliona złotych rządowego dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład Programu Inwestycji Strategicznych. Jak zapowiada wójt gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk, gmina lada dzień ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji, aby mogła ona ruszyć jak najszybciej.

Pozyskane milionowe dofinansowanie przyspieszy inwestycję
Faktem jest, że samorząd gminy Strawczyn od lat podejmuje wytężone działania, aby w Oblęgorku powstał kompleks żłobkowo-przedszkolny. Z myślą o tym najpierw zakupiono działkę pod inwestycję, a potem ruszył proces przygotowania rzetelnego wniosku o dofinansowanie budowy. Te długotrwałe starania właśnie przyniosły realny efekt. Władze gminy pozyskały wysokie rządowe dofinansowanie w kwocie 7 milionów 650 tysięcy złotych na realizację swoich planów. A z tych bez wątpienia ucieszą się wszyscy młodzi rodzice. – Nowoczesne przedszkole i żłobek w Oblęgorku już od dłuższego czasu jest dla nas, jako samorządu sprawą priorytetową. Po przeprowadzeniu wnikliwych konsultacji społecznych wiemy, że taki obiekt jest tu bardzo potrzebny, ponieważ w gminie Strawczyn mieszka coraz więcej młodych rodzin z małymi dziećmi. Rodzice potrzebują placówki, w której ich pociechy otrzymają dobrą opiekę, a oni sami będą mogli spokojnie wrócić do pracy. Stąd nasze liczne działania, w tym intensywne starania o środki z zewnątrz w celu realizacji tego projektu, na którym bardzo nam zależało. Pukaliśmy do wielu drzwi, prowadząc wiele rozmów w tej sprawie. Dziś przyniosło to wszystko realny efekt w kwocie ponad 7,6 miliona złotych dofinansowania, które nam właśnie przyznano w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład Programu Inwestycji Strategicznych. Te znaczące środki pozwolą ruszyć z budową jak najszybciej. Bardzo dziękuję za rozumienie potrzeb naszej lokalnej społeczności wszystkim tym parlamentarzystom, który wsparli nasze działania – mówi Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn.

Zlobek i przedszkole w Oblegorku wizualizacja

Działka już jest, będzie budowa
Warto przypomnieć, że już w 2018 roku samorząd gminy Strawczyn zakupił działkę pod budowę kompleksu żłobkowo-przedszkolnego w pobliżu ulicy Kornatki w Oblęgorku. Teren ten już został wykarczowany i uporządkowany. - Działka jest dobrze przygotowana pod inwestycję. Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy budowy kompleksu żłobkowo-przedszkolnego. Będziemy chcieli podpisać umowę jeszcze w tym roku. Zadanie będzie realizowane w systemie „zaprojektuj-wybuduj” – poinformował Karol Picheta, zastępca wójta gminy Strawczyn.

W nowoczesnym obiekcie opiekę znajdzie 136 dzieci
W nowym kompleksie żłobkowo-przedszkolnym zostanie utworzonych 136 miejsc. W żłobku opiekę otrzyma 16 maluchów, a w przedszkolu 120 dzieci, które będą uczęszczały do pięciu oddziałów. Budynek będzie dwukondygnacyjny, bardzo nowoczesny, funkcjonalny i w pełni przystosowany do potrzeb najmłodszych mieszkańców gminy Strawczyn. Planowana powierzchnia to nieco ponad 1300 metrów kwadratowych. Powstaną tu: sale do leżakowania, zaplecza sanitarne, pokoje socjalne, sale zabaw, pomieszczenia biurowe, pokój terapeutyczny, pokój pielęgniarki, pokoje nauczycielskie, pomieszczenia techniczne, kuchnia z pełnym zapleczem kuchenno-magazynowym obsługiwanym osobnym wejściem, a także pomieszczenia szatniowe. Do komunikacji i ewakuacji wewnątrz budynku będą służyć dwie klatki schodowe oraz winda przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynek zostanie wyposażony w system odnawialnych źródeł energii, w tym w instalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła. Powstaną też drogi wewnętrzne, chodniki i bezpieczny parking. - Nareszcie dzieci z Oblęgorka i z okolicznych miejscowości nie będą musiały jeździć do przedszkola w Strawczynie. Zrobimy wszystko, aby inwestycja powstała jak najszybciej, bo bardzo nam na niej zależy. Zgodnie z założeniami pierwsze zajęcia w nowym żłobku i przedszkolu ruszą 1 września 2023 roku – zapowiada wójt Tadeusz Tkaczyk.

Oblegorek przedszkole czek 2021

Agnieszka Olech