Drukuj
Odsłony: 331

RankingGminRegionu Za nagrode dziekuje wojt gminy StrawczynZa nami uroczysta gala zwycięzców Rankingu Gmin Regionu Świętokrzyskiego. Spośród 101 gmin wyłoniono zwycięzców w czterech kategoriach. Czołówkę rankingu stanowią samorządy, które są najskuteczniejsze w realizowaniu zadań własnych i wykorzystywaniu potencjału rozwojowego. Gmina Strawczyn zajęła bardzo wysokie drugie miejsce w kategorii gmin wiejskich oraz trzecie miejsce w kategorii „Najlepsza gmina”.
Gala odbyła się 9 grudnia w Kieleckim Centrum Kultury. Statuetki dla najlepszych gmin regionu świętokrzyskiego wręczył marszałek województwa Andrzej Bętkowski. – Podczas dzisiejszej gali honorujemy samorządy, które swoim zaangażowaniem, wytrwałością, ciężką pracą dokładają cegiełkę na rzecz rozwoju województwa świętokrzyskiego i które inwestują we własny rozwój – mówił marszałek Andrzej Bętkowski.

Ranking ma na celu wyłonienie i promowanie gmin, które wyróżniają się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. W ich ocenie brano pod uwagę wiele składowych, które poddano dokładnej analizie statystycznej, między innymi: przyrost naturalny, ilość zdobytych środków unijnych, zadłużenie budżetu gmin, liczbę mieszkańców podpiętych do sieci kanalizacyjnej, wyniki testów 8-klasistów, dochody gmin, ilość podmiotów gospodarczych, kwoty wydane na szkolenia pracowników samorządowych, czy ochronę powietrza.

W rankingu oceniono wszystkie gminy województwa świętokrzyskiego. W kategorii gmin wiejskich na bardzo wysokim drugim miejscu znalazła się gmina Strawczyn. W kategorii „Najlepsza gmina” gmina Strawczyn uplasowała się na trzecim miejscu. – Tak wysokie lokaty w rankingu gmin to dla nas wspaniały dowód na to, że wybraliśmy właściwą ścieżkę rozwoju dla gminy Strawczyn. Ocenie zostało poddanych łącznie 101 samorządów, a więc druga i trzecia lokata, to wielki sukces, z którego bardzo się cieszymy – powiedział Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn.

Ranking Gmin Regionu Świętokrzyskiego to inicjatywa realizowana przez kielecki ośrodek Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Rogulskiego we współpracy z Urzędem Statystycznym w Kielcach.

Agnieszka Olech