Drukuj
Odsłony: 234

Projekt „Matematyczny świat fraktali” w ramach programu grantowego „mPotęga” realizowany był w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku od września do grudnia 2021 r.

Obejmował uczniów klas VII i VIII. Uczestnicy zostali wprowadzeni w geometryczny świat fraktali. Obiektami tymi zajmowali się i zajmują obecnie „najtęższe umysły matematyczne”.

Na zajęciach programu mPotęga uczniowie odkryli, gdzie w architekturze występują obiekty cechujące się samopodobieństwem. Poznali budowle dawniejsze oraz współczesne, np. Świątynię Lotosu w Delhi. Zaobserwowali występowanie fraktali w całej przyrodzie, zwłaszcza w ożywionej. Zauważyli, że rośliny wypuszczając pędy, liście i kwiaty realizują pewne fraktalne algorytmy. Przygotowali album hieroglificznych symboli ułamków: greckich, babilońskich, egipskich oraz w zapisie demotycznym. Zauważyli , że fraktal ma wymiar ułamkowy. Programiści stworzyli na komputerze prezentację obiektów geometrycznych w przestrzeni 2D oraz 3D, korzystając z tabletu graficznego zakupionego w ramach projektu. Efektem końcowym programu była wystawa prac wykonanych przez uczniów.

Sam projekt i program spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i przyniósł uczestnikom mnóstwo satysfakcji, ale i solidną porcję wiedzy.

Czworo uczniow na zajeciach

Tablica korkowa z pracami dzieci

 

XII 1

Zajecia lekcyjne