Do 9 maja br. można składać wnioski do trzeciej edycji konkursu „Dzieci Kapitana Nemo” organizowanego przez Fundację BGK. Można występować o dofinansowanie w wysokości do 15 tys. zł na projekty edukacyjne dla młodzieży przypominające sylwetki nieznanych powszechnie polskich odkrywców, wynalazców i innych zasłużonych postaci historycznych.

W konkursie mogą wziąć udział: publiczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, biblioteki publiczne, domy kultury oraz fundacje i stowarzyszenia z gmin liczących do 100 tys. mieszkańców.

„Dzieci Kapitana Nemo” to projekt historyczny dla dzieci i młodzieży od 10 do 18 lat, mający im przybliżać historie wybitnych ale nieznanych powszechnie Polaków żyjących w XIX lub XX wieku. Tytuł programu nawiązuje do bohatera powieści Juliusza Verne’a „20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” oraz „Tajemnicza wyspa”, którego prawdopodobnym pierwowzorem był Adam Piotr Mierosławski. Ostatecznie pod naciskiem wydawcy, który obawiał się o sprzedaż książek na rynku rosyjskim, Verne zmienił narodowość Kapitana Nemo z polskiej na hinduską.

Źródło: https://samorzad.pap.pl/kategoria/edukacja/do-15-tys-zl-dofinansowania-w-konkursie-fundacji-bgk-dzieci-kapitana-nemo