Drukuj
Odsłony: 1792

Dyplom za zajęcie II miejsca w Rankingu Perły SamorząduZa nami jubileuszowa, dziesiąta już edycja prestiżowego, ogólnopolskiego rankingu „Perły Samorządu”. Z tej okazji niezależni eksperci postanowili wybrać samorządowy Top 10-lecia i nagrodzić te gminy, które przez ostatnie dziesięć lat były w rankingu na topie. I tak, w kategorii najlepszego samorządu dekady wśród gmin wiejskich drugie miejsce przyznano gminie Strawczyn. W tegorocznej edycji rankingu wśród najlepszych włodarzy w kraju znalazł się także wójt gminy Strawczyn, Tadeusz Tkaczyk, który zdobył miejsce czwarte w kategorii gmin wiejskich.

Organizowany przez „Dziennik Gazetę Prawną” ogólnopolski ranking „Perły Samorządu” świętował w tym roku jubileusz dziesięciolecia. Jak podkreślano podczas uroczystej gali, trudno zliczyć ile samorządów stanęło w szranki w rankingu, który stał się znaną i cenioną marką nie tylko w samorządowym świecie. Z racji jubileuszowej edycji, organizatorzy postanowili w szczególny sposób docenić te samorządy, które cały czas były na topie, plasując się tym samym w krajowej czołówce. Wybrano zatem najlepsze samorządy dekady „Pereł Samorządu” - w czterech kategoriach: miast powyżej 100 tys. mieszkańców, miast do 100 tys. mieszkańców oraz gmin miejsko-wiejskich i wiejskich. Aby wybrać najlepsze samorządy dziesięciolecia, punktowano zdobyte miejsca w corocznych rankingach, a punkty przemnożono przez to, ile razy gmina uczestniczyła w rankingu. - Efektem końcowym było wyłonienie tych samorządów, które na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat nie tylko sukcesywnie się rozwijają i są dobrze zarządzane, ale też wzorowo wypełniają swoje zobowiązania wobec mieszkańców, a co najważniejsze, mają pomysły, które warto naśladować – podkreślano podczas uroczystej gali.

Gmina Strawczyn z tytułem samorządu dekady „Pereł Samorządu”
I tak, w kategorii gmin wiejskich gmina Strawczyn zdobyła drugie miejsce samorządowego Top 10-lecia i tym samym tytuł samorządu dekady „Pereł Samorządu”. - Znalezienie się wśród najlepszych samorządów w Polsce ostatniej dekady to dla nas wielkie wyróżnienie i docenienie naszej pracy. Warto zaznaczyć, że ogólnopolski ranking „Perły Samorządu” jest wyjątkowy, ponieważ udział w nim jest całkowicie bezpłatny, a w kapitule plebiscytu zasiadają eksperci do spraw samorządu terytorialnego, eksperci ze świata nauki, biznesu oraz dziennikarze Gazety Prawnej, co gwarantuje niezależność i równość szans – podkreśla Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn. - Faktem jest, że od dziesięciu lat gmina Strawczyn zawsze plasowała się na czołowych miejscach w rankingu. Nie spodziewaliśmy się jednak, że zdobędziemy tak wysokie miejsce na podsumowanie dekady. Ta prestiżowa nagroda jest potwierdzeniem tego, że idziemy w dobrym kierunku, że tak należy dalej pracować. Jednocześnie jest również dalszym wyzwaniem i motorem napędowy do tego, aby nie osiadać na laurach. Gmina Strawczyn ciągle się rozwija, jest przyjazna dla młodych rodziców, seniorów, czy przedsiębiorców, co sprawia, że coraz więcej osób wybiera ją na swoje miejsce do życia. Taki kierunek obraliśmy przed laty i cieszę się, że został on doceniony na arenie ogólnopolskiej i stawiany za przykład – zaznaczył wójt Tadeusz Tkaczyk, który nie krył radości, że gmina od lat dostaje „Perły” i jest w krajowej czołówce.

Włodarz gminy Strawczyn wśród najlepszych w Polsce
Warto podkreślić, że również włodarz gminy Strawczyn od lat plasuje się wśród najlepszych włodarzy w kraju, zdobywając każdego roku czołowe miejsca w ogólnopolskim plebiscycie „Perły Samorządu”. Nie inaczej było i tym razem. Bardzo wysokie czwarte miejsce w kategorii „Włodarz Gminy Wiejskiej” kapituła przyznała wójtowi gminy Strawczyn Tadeuszowi Tkaczykowi.
W tym roku w kapitule konkursu zasiadali: Marta Gadomska – szefowa działu dodatków „Dziennika Gazety Prawnej”, Dionizy Smoleń – dyrektor sektora publicznego w PwC Polska oraz dr Paulina Legutko-Kobus z Katedry Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Kapituła nagrodziła gminy wyróżniające się jakością zarządzania i jakością życia mieszkańców. W ocenie poszukiwano liderów innowacyjnych, w tym innowatorskich rozwiązań w zakresie gospodarki, oświaty, ochrony środowiska i polityki senioralnej. Szczególnie doceniono także działalność w zakresie inwestycji infrastrukturalnych, turystyki, sportu i rekreacji.

Dyplom Ranking Perły Samorządu 2022 Wyroznienie dla Wójta Gminy

Agnieszka Olech