13 sierpnia odbędzie się czwarta edycja Rajdu Rowerowego Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Po raz pierwszy patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Wicepremier - Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Podobnie jak w ubiegłym roku, w rajdzie wezmą udział cztery powiaty oraz cykliści z ościennych powiatów. - Ten rajd z każdym rokiem nabiera nowej rangi, nowego wymiaru. Po raz pierwszy mamy patronat Ministra Obrony Narodowej - patronat honorowy wicepremiera Mariusza Błaszczaka. W tym rajdzie połączymy przyjemne z pożytecznym, będziemy poznawać piękne tereny ziemi świętokrzyskiej - powiaty kielecki, konecki, włoszczowski i jędrzejowski i miejsca pamięci narodowej, gdzie będą zapalane znicze, gdzie będą składane wiązanki, ale przede wszystkim będziemy przypominać o historii Narodowych Sił Zbrojnych, Brygady Świętokrzyskiej - powiedział starosta kielecki.

Trasa kielecka rozpocznie się spod Dębu Bartka w Zagnańsku i jej uczestnicy pojadą do Lasocina. Zatrzymają się przy wszystkich najważniejszych miejscach pamięci związanych z Brygadą Świętokrzyską NSZ.

Każda grupa utworzona w poszczególnych powiatach pojedzie wyznaczoną przez siebie trasą, uwzględniając miejsca pamięci. Finał rajdu odbędzie się tradycyjnie w Lasocinie, na placu "Nad Stawkiem" w gminie Łopuszno.

Powiat włoszczowski w rajdzie będzie brał udział po raz trzeci. Podobnie jak w powiecie kieleckim, trasa po tym powiecie będzie przebiegała miejscami pamięci.

Jak zaznaczył starosta włoszczowski, Dariusz Czechowski, trasa włoszczowska będzie liczyła około 35 km. - Po drodze zaświecimy znicze w miejscach pamięci, czyli tam, gdzie żołnierze walczyli z niemieckim okupantem. Mają do nas dołączyć koledzy i koleżanki z Koniecpola, ze Szczekocin. Swój udział w rajdzie zapowiedział również powiat zawierciański. Grupa ta ma dojechać do Włoszczowy i stąd mamy jechać wspólnie.

Ponad 40 kilometrów do pokonania będą mieli uczestnicy rajdu z powiatu koneckiego. - Jeśli chodzi o Końskie, trasa jest identyczna, jak w zeszłym roku - przyznał starosta konecki Grzegorz Piec. - Rozpoczynamy spod budynku Starostwa Powiatowego w Końskich, spod pomnika patrona powiatu koneckiego, błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego. Po drodze mamy osiem postojów, m.in. gajówka w Zychach, gdzie zawiązał się oddział majora Hubala Dobrzańskiego. Będziemy też przypominać historię generała Antoniego Hedy Szarego w miejscowości Grodzisko. Nasz etap konecki kończymy przy Dębie w Wilczkowicach, poświęcony podporucznikowi Edwardowi Podwysockiemu, który został zamordowany w Katyniu.

Trasa jędrzejowska liczy ok. 50 km. - Powiat jędrzejowski już po raz drugi będzie brał udział w rajdzie rowerowym - zaznaczyła Renata Basoń. - Na mapie powiatu jędrzejowskiego jest wiele miejsc pamięci, które zamierzamy upamiętnić. Mamy dwa szczególne miejsca, które sa związane z brygadą, jest to cmentarz w miejscowości Cierno - Żabieniec, gdzie wg lokalnej społeczności pochowany jest żołnierz, który poległ w bitwie pod Cacowem, gdzie rozegrała się bitwa z Niemcami 20 września 1944 roku.

Wszystkie grupy spotkają się w Lasocinie, na terenie gminy Łopuszno. Irena Marcisz wójt gminy zaznaczyła, że podczas rajdu będą przytaczane fragmenty historii, dotyczące tych wydarzeń. - Zakłamana historia musi odzyskać swoją świeżość, musimy przywrócić pamięć , tych którzy zginęli za ojczyznę, a pomordowani muszą odzyskać swoje dobre imię - zaznaczyła pani wójt.

W rajdzie może wziąć udział każdy, kto ma ochotę przejechać ok 50 km rowerem. Udział w rajdzie jest bezpłatny.

Źródło: https://www.powiat.kielce.pl/starostwo/aktualnosci/Rajdem-rowerowym-upamietnimy-Brygade-Swietokrzyska/idn:10794