Turystyka

Szkolne Schronisko Młodzieżowe przy Zespole Placówek Oświatowych
Strawczyn, ul. Żeromskiego 9
26-067 Strawczyn
Tel. (041) 303 80 15, 303 80 12
ok. 50 miejsc
=====================

 

ZIELONE ZACISZE - CHEŁMCE

TEL. 885 88 55 75

 

Nowy, dwugwiazdkowy hotel w gminie Strawczyn, otwarty w 2011 roku, położony przy trasie wojewódzkiej Kostomłoty - Strawczyn, w sercu Pasma Oblęgorskiego Gór Świętokrzyskich, na granicy miejscowości Chełmce i Strawczynek. W najbliższym sąsiedztwie Muzeum Sienkiewicza w Oblęgorku, Strawczyn - miejsce urodzin Stefana Żeromskiego oraz nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny z basenami i sauną w Strawczynku. Obiekt polecamy wszystkim gościom, którzy pragną odpocząć w ciszy i spokoju, delektując się domową kuchnią i pięknymi krajobrazami ziemi strawczyńskiej. Do dyspozycji 2 sale klimatyzowane i 12 pokoi z łazienkami i dostępem do Internetu, monitorowany parking, a od wiosny do jesieni zadaszony letni ogródek.


----------------------------------------------

Gospodarstwa agroturystyczne


1. Alina Kurdek, 26-067 Strawczyn, Kuźniaki 47, tel. (0-41) 3038741
Mieszkamy w Kuźniakach w pięknym województwie świętokrzyskim, na obrzeżu Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. Pomiędzy lasem bogatym w jagody i grzyby a "Wierną Rzeką " o której pisał Stefan Żeromski.
Oferujemy państwu wypoczynek na wsi.
Do dyspozycji gości mamy dwa pokoje dwu osobowe z TV i osobną łazienką. Gościmy również rodziny z dziećmi. Proponujemy trzy posiłki dziennie. Jest to doskonała okolica dla osób skłonnych zrezygnować z wygód na rzecz kontaktów z przyrodą i chcących obejrzeć ciekawe miejsca. Mamy do zaoferowania noclegi dla grup pięćdziesięcioosobowych w stodole na sianie. Organizujemy: rajdy piesze, rowerowe, palenie ogniska, gril, pole namiotowe na terenie gospodarstwa. Odległości do:
  • sklepu - 300m
  • przystanku autobusowego - 300m
  • do lasu - 100m
Gospodarstwo agroturystyczne sezonowe od 30.05 do 30.09 Aliny Kurdek, Kuźniaki 47, 26-067 Strawczyn, tel. (041) 30 38 741. Zgłoszenie do ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie dn. 04.06.2004 w Urzędzie Gminy Strawczyn.

2. Agroturystyczny Majątek Ziemski
"Resztówka Sienkiewiczowska"
Oblęgorek 120 26-067 Strawczyn
Tel. (041) 303 04 78
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

================================================

 

Osoby które chcą aby ich gospodarstwo znalazło się w ewidencji gospodarstw agroturystycznych prowadzonej przez Samorządowe Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie proszone są o wypełnienie poniższego wniosku i ankiety oraz ich przesłanie na adres:


Samorządowe Centrum Kultury i Sportu
w Strawczynie
ul. Żeromskiego 16
26 ? 067 Strawczyn


Wniosek o wpis do rejestru gospodarstw agroturystycznych + Ankieta

Informacje w przedmiotowej sprawie można uzyskać w SCKiS pod tel. 41.30-38-635

 

Kliknij tutaj aby powiększyć

Gmina Strawczyn leży w centralnej części województwa świętokrzyskiego (20 km na północny zachód od Kielc) i obejmuje północno-zachodnią część Gór świętokrzyskich. Należy do jednych z bardziej atrakcyjnych turystycznie rejonów okolic Kielc. Jej granice administracyjne mają charakter naturalny i sztuczny. Strawczyn sąsiaduje od północy z Mniowem, od południa z Piekoszowem (na niewielkim odcinku granica biegnie rzeką Łososiną), od wschodu z Miedzianą Górą, od zachodu z Łopusznem. Obszar gminy wynosi 8 626 hektarów, w jej skład wchodzi 12 sołectw. Północna część ziemi strawczyńskiej leży w obrębie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny. Łączna powierzchnia terenów objętych ochroną stanowi ok. 73 procent powierzchni gminy.Aktywny wypoczynek

Turystyka piesza

Propozycja wycieczek: Kuźniaki - Huta Oblęgorska - Oblęgorek; długość 12,5 km, szlak czerwony (fragment szlaku im. E Massalskiego, Kuźniaki-Gołoszyce 100 km) oraz szlak czarny 2 km (odcinek Barania Góra-Oblęgorek).

Turystyka rowerowa

Trasa Strawczyn - Kuźniaki - Hucisko - Niedźwiedź - Oblęgór - Oblęgorek - Bugaj -Chełmce - Promnik - Strawczyn; długość: 36 km, znaki czerwone. Szlak prowadzi od strony północnej wzdłuż Suchedniowsko - Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego, od strony południowej przez teren Padołu Strawczyńskiego. Większa część trasy prowadzi drogami asfaltowymi, odcinek około 10 km stanowią drogi polne, szutrowe oraz dukty leśne.

Turystyka przyrodnicza

  • Rezerwat Perzowa Góra - odsłonięcia skal?ne piaskowca triasowego, tworzące liczne naturalne formy skalne (blokowiska). W rejonie G. Perzowej wydobywano złoża barytu, można tu zobaczyć bloki czerwonego piaskowca oraz szarego piaskowca kwarcytowego. Na Górze Perzowej znajduje się wychodnia skalna z kapliczką św. Rozalii.
  • Na trasie Barania Góra - Oblęgorek - las mieszany oraz malownicze, głębokie wąwozy lessowe (Barania Góra).

 

Śladami Wielkich Pisarzy

  • Strawczyn - miejsce urodzenia Stefana Żeromskiego, obelisk z czerwonego piaskowca upamiętniający miejsce urodzenia pisarza. W kościele można zobaczyć metrykę urodzenia Stefana Żeromskiego
  • Oblęgorek - Pałacyk Henryka Sienkiewicza mieści się w dawnym pałacu Tarłów, który został podarowany pisarzowi z okazji 25 - lecia pracy literackiej.


Zabytki

1. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Kliknij by zobaczyć więcej zdjęć


W Oblęgorku znajduje się Majątek Ziemski "Resztówka Sienkiewiczowska" i pałac, którym społeczeństwo polskie obdarowało Henryka Sienkiewicza, pierwszego polskiego laureata nagrody Nobla w dziedzinie literatury z okazji dwudziestopięciolecia pracy pisarskiej.

 

2. Kamień upamiętniający miejsce narodzin Stefana Żeromskiego w Strawczynie.


W Strawczynie, urodził się największy piewca piękna Gór Świętokrzyskich, Stefan Żeromski. Jadąc przez Strawczyn tuż przy drodze zauważyć można obelisk z czerwonego piaskowca z wyrytym napisem: "W tym miejscu stał dom, w którym urodził się Stefan Żeromski dnia 1 listopada 1864 r.".

 

3. Kościół w Strawczynie

 

4. Kościół w Chełmcach

 

5. Zbór Ariański w Chełmcach


6. Piec hutniczy w Kuźniakach


7. Młyn wodny w Bugaju

 


 

Informacja turystyczna

Samorządowe Centrum Kultury i Sportu
ul. Żeromskiego 16, 26-067 Strawczyn
Tel. (041) 303 86 35, fax (041) 303 81 57
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.