26 kwietnia obyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody wojewody, Świętokrzyskie Laury. Wśród pięciu nominowanych gmin w kategorii "Gmina Przyjazna Rodzinom i Seniorom" znalazła się gmina Strawczyn!

gmina przyjazna rodzinom i seniorom 2 20190510 1928092459Jak podkreślała podczas gali wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek, Laur Świętokrzyski to prestiżowe wyróżnienie zarówno dla osób indywidualnych, jak i samorządów, które są najaktywniejsze w działaniach prospołecznych, proekologicznych i sportowych.

Nagrody wręczano w siedmiu kategoriach: "Gmina Przyjazna Rodzinom i Seniorom", "Lider Dobroczynności", "Osiągnięcie Sportowe Roku", "Działanie na Rzecz Bezpieczeństwa", "Działanie na Rzecz Polskiej Pamięci Historycznej", "Gmina Innowacyjna", "Działanie na Rzecz Ochrony Środowiska". W każdej z kategorii przyznano po pięć nominacji. Gmina Strawczyn otrzymała ją w kategorii "Gmina Przyjazna Rodzinom i Seniorom".

- Kapituła nagrody wojewody Laur Świętokrzyski wyróżnia najlepszych z najlepszych, dlatego jesteśmy bardzo dumni z tego, że znaleźliśmy się w tym zaszczytnym gronie. Tym większa radość, że działania samorządu na rzecz rodzin i seniorów zostały dostrzeżone w skali województwa – mówi Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn. – Wyróżnienie to dla nas wielka motywacja do dalszych kroków, które sukcesywnie stawiamy. Od jakiegoś czasu na terenie gminy bardzo prężnie działa Klub Seniora. Osoby starsze spotkają się, angażują w różne wydarzenia kulturalne i społeczne, realizują określone plany i zamierzenia, a więc są aktywne i potrzebne. Działalność seniorów ciągle rozwija się i wchodzi w nowe obszary i o to właśnie tu chodzi, aby wyjść z domu, pobyć z innymi osobami, a przy okazji zrobić coś dobrego dla lokalnego społeczeństwa. Dlatego zachęcam te osoby, które jeszcze nie dołączyły, aby odważyły się postawić ten pierwszy krok. Jeśli chodzi o działania prorodzinne, prowadzimy je już od wielu lat. Nowe przedszkola i żłobki to podstawa w naszej polityce inwestycyjnej. Chcemy dać rodzicom możliwość powrotu na rynek pracy poprzez zapewnienie ich maluchom odpowiedniej opieki dziennej. Dbamy również o rozwój zaplecza sportowo-rekreacyjnego, z którego rodziny mogą korzystać poza godzinami pracy rodziców i zajęć szkolnych oraz przedszkolnych dzieci. Mamy basen, boiska, niebawem zostanie zagospodarowany teren wokół zalewu w Strawczynie. Powstanie też bardzo atrakcyjna ścieżka edukacyjna w Oblęgorku. Dbamy także o sukcesywne doposażanie pracowni w szkołach, na co pozyskujemy znaczące środki zewnętrzne – dodaje wójt.

Wśród pozostałych nominowanych w kategorii "Gmina Przyjazna Rodzinom i Seniorom" znalazły się: gmina Bieliny, gmina Brody, gmina Starachowice i gmina Chęciny. Świętokrzyski Laur trafił do gminy Brody w powiecie Starachowickim.