Historia i tradycja
Piosenka o Strawczynie
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: O Gminie
- Odsłony: 45491
Piosenka promująca gminę Strawczyn
I.
W kieleckiej gminie w moim Strawczynie
Wśród gór i lasów pięknej dolinie
Gdzie mała rzeczka spokojnie płynie
Jest moje miejsce mój rodzinny dom
Stefan Żeromski
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: O Gminie
- Odsłony: 53821
Życie i twórczość Stefana Żeromskiego
Urodzony 1 listopada 1864 roku w Strawczynie jako syn podupadłego szlachcica, dzieciństwo spędził na wsi kieleckiej, z którą połączyły go na całe życie najserdeczniejsze więzy. Rodzice jego dzierżawili skromny folwark w Ciekotach, w domu panował niedostatek i atmosfera ciągłej trwogi o przyszłość. Nie była ona istotnie łaskawa dla młodego chłopca. Wcześnie osierocony przez oboje rodziców, od dziecka zaznał wiele poniewierki i biedy. Jeszcze będąc w gimnazjum kieleckim musiał korepetycjami zarabiać na swe utrzymanie, gdyż pomoc ze strony krewnych ziemian była znikoma. Jego Dzienniki świadczą o ogromnej chłonności intelektualnej i wrażliwości młodego ucznia, stawiającego pierwsze kroki na polu literatury pod wpływem profesora języka polskiego, pozytywisty i "ogranicznika", Antoniego Gustawa Bema. Zapalny umysł kieleckiego gimnazjalisty kształtują postępowe, rewolucyjno-demokratyczne idee romantyków, a ucisk carski, z którym się styka namacalnie w rosyjskim gimnazjum wzmaga jego patriotyczne uczucia. Pociągają go bohaterskie postacie bojowników o wolność i demokrację. Kościuszko, Ściegienny, Petöfi, Garibaldi, Mazzini - to bohaterowie jego wczesnej młodości. Czyta bardzo dużo, zachłannie, ale i krytycznie jak świadczą notatki w zeszytach pamiętnika. Przeżycia szkolnych lat powrócą wkrótce na karty jego powieści Syzyfowe prace.
Strawczyn w historii
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: O Gminie
- Odsłony: 70026
Na terenie Gminy Strawczyn nie prowadzono na większą skalę badań archeologicznych, odkrywano tu jedynie przypadkowo przedmioty - relikty przeszłości.
O tym, że ongiś żyli na tym obszarze ludzie, dowodzą przedmioty znalezione w Chełmcach nad Bobrzą. Jeden z nich pochodzi ze starszej epoki kamiennej.
Ślady egzystencji ludzi epoki mezolitu z około 9-7 tys. lat temu odkryto również w Bugaju na polu Stefana Zapały.
Pobyt ludzi w tym rejonie w epoce neolitu jest udokumentowany dwoma kamiennymi toporkami. Pierwszy z nich został znaleziony w Strawczynie na polu Kazimierza Michalskiego. Opisał go archeolog Pyzik z Kielc.
Z końca epoki neolitu dysponujemy śladem obozowiska w Chełmcach. Znaleziono tam kilka kamiennych grotów w kształcie serca do strzał łuku.
Nieliczne skorupy w Bugaju na polu Stanisława Wrony świadczą o pobycie ludzi w czasach początków państwa polskiego w X - XIIIw. Jedynie Kuźniaki i Niedźwiedź, wsie objęte badaniami archeologicznymi dostarczyły średniowiecznych skorup z XIV-XVw. W Kuźniakach i Niedźwiedziu znaleziono ceramikę nowożytną z XVIIIw. Poza tym odkryto tam nigdzie nie notowaną dotąd hutę szkła.