Dobiegła końca wymiana lamp sodowych na terenie całej gminy Strawczyn. Stare lampy odeszły do lamusa, a w ich miejsce pojawiło się energooszczędne oświetlenie LED-owe. Jak podkreślają samorządowcy, zapewni to oszczędność energii w wysokości aż do 50% w skali roku.
W całej Polsce przybywa samorządów, które decydują się na wymianę starych opraw oświetleniowych na nowoczesne LED-y. Wśród nich znalazła się również gmina Strawczyn. Wymiana opraw była jedną z najważniejszych inwestycji ostatnich miesięcy przeprowadzonych na tym terenie. – Jak pokazują dane i szczegółowe wyliczenia, przejście na oświetlenie typu LED to ogromne oszczędności, a więc czysty zysk – mówi Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn. - Przyjmuje się bowiem, że diody LED mogą pracować nawet sześć razy dłużej od lamp sodowych i mają wysoką sprawność świetlną. Oznacza to, że utrzymując taką samą jakość światła, po zamontowaniu lamp LED-owych można znacznie ograniczyć zużycie energii. Dlatego zdecydowaliśmy się kompleksowo wymienić oświetlenie na terenie całej gminy Strawczyn. Szacujemy, że w ciągu roku uda nam się dzięki temu zaoszczędzić nawet od 40 do 50% energii zużywanej do oświetlenia ulicznego – dodaje wójt.

Samorząd gminy Strawczyn już od 2016 roku montując nowe oświetlenie instalował oprawy LED-owe. Do tej pory było ich jednak tylko 40 sztuk. Podczas ostatnich działań modernizacyjnych zostało wymienione aż 2217 sztuk starego oświetlenia na nowoczesne LED-y. – Roczny koszt utrzymania oświetlenia w gminie Strawczyn wynosi około 550 tysięcy złotych – poinformował wójt Tadeusz Tkaczyk. – Przy oszczędnościach rzędu około 40% uda nam się uzyskać kwotę nieco ponad 200 tysięcy złotych. Środki te będziemy mogli przesunąć na kolejne inwestycje, jak chociażby dalszą rozbudowę infrastruktury oświetleniowej w gminie – dodaje wójt.

Modernizacja oświetlenia w gminie Strawczyn wyniosła 4 miliony 600 tysięcy złotych. Samorząd otrzymał na ten cel aż 85% wsparcia zewnętrznego pochodzącego z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2014-2020, które wyniosło 3 miliony 900 tysięcy złotych. Z kasy samorządu gminy Strawczyn dopłacono kwotę w wysokości 700 tysięcy złotych.

Oświetlenie LED Oświetlenie LED

Oświetlenie LED Oświetlenie LED

Oświetlenie LED Oświetlenie LED

Oświetlenie LED Oświetlenie LED