Z-ca Wójta Karol Picheta, Z-ca Skarbnika Irena Jas i przedstawiciel Wykonawcy przy podpisaniu umowyW gminie Strawczyn już pod koniec przyszłorocznych wakacji będzie można wyruszyć w niezwykłą podróż okraszoną ogromną dawką wiedzy o świecie. W Oblęgorku powstaje innowacyjna i pełna atrakcji ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza. Wartość zadania opiewa na kwotę ponad czterech milionów złotych! Dofinansowanie zewnętrzne pokryje aż 85% kosztów realizacji inwestycji.

Ścieżka będzie niepowtarzalnym w regionie miejscem z mnóstwem edukacyjnych atrakcji. Jej początek ma być umiejscowiony w centrum Oblęgorka, pomiędzy Aleją Lipową, a szkołą. Dalej poprowadzi do Muzeum Henryka Sienkiewicza, a następnie lasami Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego i obszaru Natura 2000. Ścieżka będzie ciągnęła się aż do punktu widokowego na Górze Sieniawskiej, gdzie znajduje się taras widokowy.

- Oferta turystyczno-rekreacyjna w gminie Strawczyn jest już bardzo bogata. Mamy tu Muzeum Henryka Sienkiewicza, kompleks sportowy z krytą pływalnią i przyległą infrastrukturą, czyli polami do gry w minigolfa, boiskami i kortami tenisowymi, a także kilkadziesiąt kilometrów tras rowerowych. Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza idealnie wpisuje się w tę ofertę i będzie jej doskonałym dopełnieniem – mówi Karol Picheta, zastępca wójta gminy Strawczyn.

Jest wykonawca zadania i wysokie dofinansowanie
Samorząd gminy Strawczyn zakończył już procedurę przetargową i wybrał firmę, która przedstawiła najkorzystniejszą ofertę na budowę ścieżki. Najniższą cenę zaproponowała firma ALBUD z Oblęgorka. Umowa opiewająca na kwotę 4 mln 137 tysięcy 975 złotych została podpisana 31 lipca. Dokument swoim podpisem sygnował zastępca wójta gminy Strawczyn Karol Picheta przy kontrasygnacie Z-cy Głównego księgowego Ireny Jas oraz właściciel firmy ALBUD Paweł Bednarczyk. Inspektorem nadzoru inwestycji będzie Specjalistyczne Biuro Inwestycyjno-Inżynierskie Prosta-Projekt z Chmielnika. Ustalony koszt usługi to 12 tysięcy 976 złotych.

Warto przypomnieć, że samorząd gminy Strawczyn pozyskał na realizację zadania bardzo znaczące dofinansowanie zewnętrzne w wysokości aż 85%. Będzie ono pochodziło z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Ścieżka pełna atrakcji
Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza będzie składała się z kilku przystanków. Podróż odkrywców rozpocznie się od „Zabawy ze światłem”. Na drodze turystów staną liczne przyrządy służące do eksperymentów ze światłem. Do ich dyspozycji zostanie oddany kompas, zegar słoneczny, urządzenie do tworzenia filmowych, poklatkowych animacji. Ponadto zamontowane będą: siatka dyfrakcyjna, bliźniacze lustra, panel sensoryczny, peryskop, urządzenie do pisania lustrzanego i naukowy HEX iluzji.

Następnie zwiedzający udadzą się do przystanku „Mieszkańców lasu i ekologii”. Miłośnicy i obrońcy przyrody znajdą tu dla siebie mnóstwo rozrywek. Będą mogli zagrać w grę terenową „Leśna skocznia” lub grę edukacyjną „Tropiciel”, czy „Wrzutki”. Stanie tu także labirynt XXL, edukacyjne mrowisko i kretowisko oraz koło wiedzy i urządzenie do lekcji dendrologii. Wielbiciele gry w Twistera będą mogli prowadzić rozgrywki w specjalnie przygotowanym miejscu wraz z niezbędnymi przyrządami. Najmłodsi odkrywcy z pewnością zechcą przemierzać sensoryczną ścieżką zmysłów.

Dalej ścieżka poprowadzi do „Wodnego świata”. Do dyspozycji zwiedzających zostaną oddane: tęczowa armata, doświadczalne rury deszczowe, peryskop z wirem i akwedukt. Powstanie tu także zbiornik wodny z urządzeniami doświadczalnymi: spiralą Archimedesa, pompą i młynem wodnym, a także kołem łopatkowym. Spragnieni po wyczerpującej zabawie będą mogli napić się czystej wody ze zdroju wody, w którym przewidziano także poidełko dla zwierząt. Dopełnieniem wodnego świata będzie urokliwe oczko wodne.

Kolejny przystanek to „Świat pszczół i od ziarenka do bochenka”. Jednym z jego elementów będzie hotel dla owadów. Ponadto staną tu także przeróżne urządzenia do zabawy piaskiem. Zamontowane zostaną: żuraw, sita do ziaren, stoliki do pieczenia chleba i innych zabaw, mieszadło i żarno do mielenia zbóż. Nie lada atrakcją będzie urządzenie do tworzenia figur z piasku i znana wszystkim z miniaturowych wersji kołyska Newtona.

Miłośnicy literatury również znajdą tu swoje miejsce. Specjalnie dla nich przygotowany zostanie „Przystanek literacki”, który ma być jednocześnie miejscem relaksu i obcowania z literaturą. Zostanie tu wybudowana altana edukacyjna. Wielbiciele szachów zasiądą przy stolikach przeznaczonych do tej gry, a miłośnicy sztuki plastycznej dostaną do swojej dyspozycji tablicę do rysowania. Stanie tu także „Ścianka Przytulanka Pin-Art”.

Przy lesie powstanie przystanek „Owoce lasu”. W tej części ścieżki dydaktycznej zostanie wybudowana altana widokowa i liczne ławostoły edukacyjne. Tablice edukacyjne i informacyjne wprowadzą zwiedzających w tajniki życia lasu. Ścieżkę będą wyznaczały kierunkowskazy.

Ostatnim przystankiem na trasie ścieżki dydaktycznej będzie „Zabawa z powietrzem” . Punkt zostanie usytuowany przy tarasie widokowym na górze Sieniawskiej. Urządzenia, które zostaną tu zamontowane będą służyły do eksperymentów z wiatrem i dźwiękiem. Staną tu: kompas, wiatromierz, przyrządy do zabawy w głuchy telefon, czyli komunikacji bez prądu, litofon do eksperymentów z dźwiękiem, armata powietrzna, ksylofon, szumiące rury, telefon paraboliczny, panel muzyczny, a także urządzenia „ucho słonia” i „spóźniony dźwięk”.

Jak podkreśla zastępca wójta Karol Picheta, oprócz elementów poszczególnych przystanków stanie tu także niezbędne infrastruktura. - Oprócz koszy na śmieci, ławek, słupów oświetleniowych czy stojaków na rowery zamontowane zostaną także stoły edukacyjne, tablice informacyjno-edukacyjne, skarbnice wiedzy, czy fotopstryki służące do robienia zdjęć. Dopełnieniem całości będą kolorowe rzeźby zwierząt i elementów przyrody – informuje zastępca wójta Karol Picheta.

Prace budowlane przy realizacji projektu mają ruszyć lada dzień. Przewidywany termin zakończenia budowy to koniec sierpnia 2020 roku.

logo UE ZIT KOF